10.09.20192954 Görüntüleme
Antalya Şelale Rehberi

Bütün doğal ve tarihi güzellikleri yanında Türkiye'nin en güzel şelalelerinin Antalya'da olduğunu biliyoruz. Bu şelalelere mutlaka gitmek ve görmek gerektiğini belirtiyoruz. Doğal ve kültürel miraslarımız arasında olan şelalelerimize en güzel sahip çıkma yolu onları ziyaret etmektir. Antalya'yı ve şelalelerini gezmek isteyenler kalacak yer olarak Antalya kiralık villa seçeneklerini değerlendirebilir. Ya da belki de alışılmamış ve unutulmaz bir balayı geçirmek isteyen çiçeği burnunda çiftler balayı villası yönünde tercihlerini yapabilirler.

Aşağı Düden Şelalesi

Lara'da bulunan bu muhteşem doğal güzelliğe şehir otobüsleri yardımıyla bile ulaşabilirsiniz. Gençlik parkı ve Karpuz kaldıran Askeri Tesisleri'ne oldukça yakın olan şelale 40 metrelik falezlerden denize dökülmektedir. Ayrıca Düden Suyu'nun Düdenbaşı Şelalesi ismindeki çağlayanı da Antalya'dan yaklaşık 15 kilometre uzakta bulunur.

Uçarsu Şelalesi

Uçarsu Şelalesi Antalya'nın Kaş beldesinde bulunuyor. Gömbe Yaylası'ndaki Akdağ isimli bir dağdan fışkıran şelale hem doğal bir güzellik hem de kültürel bir miras. Yeşil Göl'ün yaklaşık 250 metre güneybatısında bulunan Uçarsu Şelalesi'ne ulaşmak için patikadan beş dakika kadar yürümek gerekiyor. Ancak şelaleyi bütün ihtişamıyla görebilmek ve ona hayran olabilmek için bir 100 metre kadar daha aşağıya inmek gerekiyor. Uçarsu Şelalesi'ne en kolay ulaşım Gömbe yaylasına düzenlenen turlara katılarak oluyor. Tecrübeli tur rehberlerinin de yardımıyla bu muhteşem doğal güzelliği siz de görebilirsiniz.

Uçarsu Şelalesi sadece doğal bir güzellik değil. Aynı zamanda bir hikayesi de var. Bir efsaneye göre Elmalı Tekke Mahallesi'nin ermiş kişilerinden Abdal Musa bu şelaleyi kutsamış. Abdal Musa Muğla'nın Seydişehir ilçesine gitmiş ancak burada kendisine yardım edilmemiş. Bunun üzerine memleketine geri dönmüş ve Uçarsu Şelalesi'ne gelmiş. Burada karşılaştığı çoban bir kız onunla yemeğini ve suyunu paylaşmış. Bu efsane sebebiyle Uçarsu Şelalesi birçok alevi ve müslüman tarafından kutsal sayılmaktadır ve sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Şelalenin suları yaklaşık 50 metre aşağı doğru akıyor. Akan sular 4.5 kilometrelik havzadan Çayboğazı Barajı'na doluyor. Bu barajda toplanan sulardan Elmalı ve Gömbe ovaları faydalanıyor. Birçok halk ozanının türkülerine konu olan Uçarsu Şelalesi'ni görmek isteyenler Kaş'ta konaklarlarsa daha rahat edeceklerdir. Kaş kiralık villa seçenekleri fiyatı ve konforu ile turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Eğer Kaş'ın merkezinde size uygun bir yer bulamazsanız kalkan kiralık villa olarak da arayabilirsiniz.

Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı düden şelalesi Antalya'nın Varsaklar beldesinde bulunuyor. Burayı görenler şelaleye saklı cennet ismini takmış. Kendiniz gördüğünüzde bu ismin ne kadar yakıştığını daha iyi anlayacaksınız. Şelale bir mesire alanı içerisinde yer almakta. Mesire alanında şelale haricinde bir de antik kent var.  Şelale yaklaşık 22 metre boyunca döküldükten sonra hemen önünde bulunan küçük havuza birikiyor.

Manavgat Şelalesi

Antalya'ya hiç gitmeyenler bile Manavgat Şelalesi'ni ve güzelliğini bilir. Ancak gidip görmek bambaşka bir deneyimdir. Manavgat Çayı'nın azgın sularının oluşturduğu Manavgat Şelalesi harika bir görüntü sergiliyor. Şelale Manavgat beldesinin yaklaşık 4 kilometre uzağında kalıyor. Belediye tarafından kanallar ve setlerle düzenlenerek çok güzel bir mesire alanı oluşturulmuş şelale çevresinde.

Değirmendere Şelalesi

Değirmendere Şelalesi herkes tarafından bilinmeyebilecek doğal güzelliklerden. Orman müdürlüğü tarafından özel bir işletmeye kiralanmış olan şelale doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin uğrak yeri.  Eski zamanlarda bu şelalenin sularından değirmen taşlarını döndürmek için yararlanılırmış. O yüzden de adı Değirmendere Şelalesi olarak kalmış. Oraya gittiğinizde hala harabe şeklinde birkaç değirmen kaldığını göreceksiniz. Çok büyük ve ihtişamlı bir şelale olmasa da tam bir doğa şöleni ve kafa dinlemek için ideal bir yer.

Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
FAVORİLERİM
  UYGUNLUK TAKVİMİ
  Müsait
  Dolu
  Ödeme Bekliyor
  Giriş-Çıkış
  REZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Saati :