Antalya'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Akdeniz'e açılan bir kapı olarak görülen Antalya, bugün kendi başına bir seyahat noktasıdır. Türkiye'nin Akdeniz kıyı şeridindeki en büyük şehirlerinden biri olan Antalya, klasik, şık ve modern yapısıyla dikkat çeker.

Antalya'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin ve dünyanın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan Antalya'da gezilecek pek çok farklı yer vardır. Antalya'da gezilecek yerler listesi oluşturmak istediğiniz zaman içerisine mutlaka eklemeniz gereken belli başlı yerleri unutmamak gerekir.

 

 

Kaleiçi

Kaleiçi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen en popüler yerlerden biridir. Antalya'da tatil yapmayı planlıyorsanız gezmeniz gereken yerlerden birisi ilk olarak burası olmalıdır. Burada yer alan ve Osmanlı döneminden kalma restore edilmiş evler oldukça ilgi çekidir.

 

 

Olympos Antik Kenti

Tarihi dokusuyla dikkat çeken yerlerden birisi olan Olympos, antik çağlarda Likyalıların en önemli kentlerinden birisiydi. Daha sonra Roma hakimiyetine geçen bölge bir dönem ise Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu bölge bugünlerde ise plajıyla ünlü bir yerdir.

 

 

Yanartaş

Yanartaş, Olympos vadisinin yakınlarında yer alan bir yerdir. Bu bölge adını dağlık taraftaki kayalarda bulunan deliklerde yer alan alevlerden alır. Alevlerin hemen altında ise demirci rolüyle bilinen Yunan tanrısı Hephaestus'un tapınağı vardır.

 

 

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos, Türkiye'nin en bilindik antik tiyatrolarından birisidir. Bu antik tiyatro Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Buranın dahil olduğu antik kent ise büyük Truva Savaşı'nın ardından buraya gelen koloniciler tarafından kurulmuştur. Bugün ise bu yer konserler ve çeşitli etkinlikler için kullanılır.

 

 

Side Antik Kenti

Side ülkedeki en önemli antik kentlerden birisidir. Koloniler tarafından kurulmuş olan bu antik kent bugün Bizans ve Roma döneminin mimari özelliklerini yansıtır. Antik kentte tarihi tiyatro, Apollon Tapınağı, kent kapısı, hamamlar, müze ve eski evler yer alır.

 

 

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon, Isparta'da başlayan ve Akdeniz'e dökülen nehir üzerinde yer alan bir bölgedir. Nehrin üzerinde Büğrüm Köprü ve Oluk Köprü olarak bilinen Roma dönemine ait iki köprü vardır. Köprülü Kanyon özellike rafting yapmak isteyenler için Akdeniz'in en uygun yerlerinden birisidir.

 

 

Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı aynı adı taşıyan tatil beldesinde görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Özellikle antik çağlara ait en iyi buluntular buradan çıkmıştır. Burası hem doğal güzelliği hem tarihi güzelliği bir arada görmek isteyenler için ideal bir yerdir.

 

 

Karain Mağarası

Karain Mağarası, Türkiye'nin en büyük doğal mağaraları arasında yer alır. Mağara antik çağlar dahil olmak üzere insanlar tarihine ışık tutan yerlerden biridir. Bu mağarayı ziyaret ederken buradan çıkarılmış olan buluntuların incelenebileceği Karain Müzesi ziyaret edilmelidir.

 

 

Patara Antik Kenti

Patara, Likyalıların başkentliğini yapmış önemli bir antik kentidir. Burası dünyanın ilk meclis binasına sahip kenti olma özelliğini taşır. Antik kentin doğal limanı yıllar geçtikçe kumlar altında kalmış ve kullanılamaz hale gelmiştir. Patara bugün eşsiz doğal plajı ile ziyaretçilerin ilgisini çeken bir yerdir.

 

 

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Arkeoloji Müzesi, Antalya'ya gelmiş olan kişilerin görüp gezmesi gereken yerlerden biridir. Burası Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir. Burada Antalya ve çevresiyle bağlantılı olan pek çok farklı tarihi eser yer alır.

 

Antalya'nın Meşhur Plajları

Antalya'nın önemli bir tatil bölgesi olmasını sağlayan en önemli durum oldukça güzel ve ihtişamlı plajlara sahip olmasıdır. Bu plajlar her yıl yaz sezonunun açılmasıyla birlikte dolup taşar. Antalya'nın meşhur plajlarından bahsederken bazı yerleri diğerlerine göre daha ön plana çıkarmak gerekir.

Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı, Antalya'nın ve belki Türkiye'nin en hareketli plajlarından biridir. Bu plaj her yıl ziyaretçi akınına uğrar. Plajın yapısı kum ve çakıl taşıyla karışık bir biçimdedir. Plajın toplam uzunluğu 6 km. civarındadır.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı özellikle koylarıyla ön plana çıkan önemli bir plajdır. Plaj yapısı gereği altın renkli kumlarıyla ön plana çıkar. Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çeken bu plajın uzunluğu yaklaşık 2 km. civarındadır.

Lara Plajı

Lara Plajı çam ormanlarıyla çevrili doğasıyla dikkat çeken bir plajdır. Plajın kum yapısı ince tanelidir ve bu plaj halka açık bir plajdır. Bu plajın uzunluğu yaklaşık 2 km. civarındadır.

Phaselis Plajı

Phaselis Plajı dalgasız deniziyle dikkat çeken plajlardan biridir. Bu plaj doğa ile iç içedir ve insanlara gürültüden uzak sakin bir noktada kafa dinleme avantajı sunar. Bu plajın uzunluğu yaklaşık 1 km. civarındadır.

İncekum Plajı

İncekum Plajı adını plajın doğal yapısı olan ince kumdan alır. Burası özellikle kamp meraklısı olan ziyaretçiler tarafından tercih edilir. Plajın uzunluğu yaklaşık 500 metre civarındadır.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı el değmemiş doğal plajlardan biridir. Burada hiçbir işletmenin olmaması kendi kendinize yetebilmek zorunda olmanız anlamına gelir. Bu plajın uzunluğu yaklaşık 130 metre civarındadır.

Patara Plajı

Patara Plajı, Akdeniz'in en uzun plajıdır. Doğal yapısı ve tarihi antik kentiyle iç içe olması bambaşka bir güzelliğe sahip olmasını sağlamıştır. Bu plajın uzunluğu yaklaşık 12 km. civarındadır.

Antalya'nın Neyi Meşhur?

 

 

Antalya, Akdeniz ikliminin en yoğun yaşandığı bölgelerden biridir. Şehirde ve etrafındaki diğer şehirlerde çok fazla sayıda meyve ve sebze yetiştirilmesi şehrin mutfağını zengin kılmıştır. Antalya özellikle sebze yemekleriyle meşhur bir yerdir.

Ege ve Akdeniz yörelerine özgü olan zeytinyağlı yemekler Antalya mutfağının en bilinen özelliklerinden biridir. Mutfağında sebzelerin bolca kullanılmış olması bölgede yapılan tahıl yetiştiriciliğiyle desteklenmiştir. Taratorlu Piyaz, Toros Salatası, Tandır Kebabı ve Hülüklü Çorba Antalya'nın en meşhur yöresel lezzetleri arasında yer alır:

 • Hülüklü Çorba
 • Taratorlu Piyaz
 • Kabak Çintmesi
 • Zerde
 • Palize
 • Toros Salatası
 • Hibeş
 • Tandır Kebabı
 • Sac Kavurma
 • Finike Usulü Muz Tatlısı
 • Arap Kadayıfı

Türkiye'nin en önemli turistik yerlerinden biri olan Antalya'yı ziyaret etmeden önce bu bilgilerden yararlanmalısınız. Özellikle şehrin yöresel lezzetlerine göz atıp aynı zamanda gezmeyi ihmal etmeyecekseniz seçeneklerinizi bilmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz.

Anasayfa
Telefon
Whatsapp
WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
 • Gece Sayısı0 Gece
 • Konaklama Tutarı0 Gece
 • Kısa Konaklama Ücreti0₺
 • İndirim Tutarı0₺
 • Toplam Tutar0₺
 • Ön Ödeme0₺
 • Giriş Ödenecek0₺
 • Hasar Depozitosu