23.04.201912730 Görüntüleme
Antalya'da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Zengin tarihi ve çarpıcı doğal manzarasıyla Antalya dünyanın en önemli tatil noktalarından biridir. Bir yanda Toros Dağları'nın baş döndürücü ihtişamı, diğer yanda ise eski imparatorlukların tarihi mirasları dopdolu bir tatil geçirmenizi sağlayabilir.

Bu yıl tatilinizi Antalya'da yapmaya karar verdiyseniz gezip görmeniz yerler konusunda önceden bilgi edinmeniz çok daha doğru olacaktır. Antalya'da görülmesi gereken tarihi yerleri öğrenerek gezi listenizi doldurabilirsiniz.

 

1. Kaleiçi

Antalya'nın eski şehrinde şehre ait tarihi mekanları bulabilirsiniz. Zaman içerisinde yat limanına ve sahile yapılan eklemelerle burası popüler bir turizm merkezi haline getirilmiştir. Kaleiçi eski ile yeniyi birleştiren bir yerdir. Buraya Antalya'nın kalbi demek çok adha doğrudur. Tarihi binaları, eğlence tesisleri, otelleri, restoranları ve barları ile oldukça hareketli bir yerdir.

Kaleiçi'ne ister yürüyerek ister taksiyle ulaşmayı başarabilirsiniz. Bunu yapmak için kentin ana meydanı olan Kale Kapısı'na ulaşmalısınız. Burada Pergamon Kralı II. Attalus'un heykeli ve Osmanlı döneminde yapılmış Saat Kulesi ile karşılaşırsınız. Saat kulesinin karşısındaki Uzun Çarşı Sokak'a doğru yürüyerek Kaleiçi'ne girebilirsiniz.

 

 

2. Yivli Minare

Antalya'nın hemen hemen her noktasından görülebilen bu minare Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Kaleiçi'ne ulaştığınız zaman gidip görmeniz gereken en önemli yerlerden birisi Yivli Minare adını taşıyan bu tarihi yapıdır. Yivli Minare bir anlamda Antalya şehrinin sembolüdür.

Yivli Minare aslında bir külliyenin içerisinde yer alan yapılardan sadece biridir. Burada Yivli Minare'ye Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi gibi önemli yapılar eşlik etmektedir.

 

 

3. Tarihi Liman

Kaleiçi surlarına eşlik eden Antalya'nın tarihi limanı muhteşem bir manzaraya sahiptir. Burada türlü boyutlarda yelkenliler ve sandallarla karşılaşabilirsiniz. Burası hem sabah hem de akşam vakti görülmeye değer önemli bir tarihi yerdir.

Bu tarihi liman Antalya'nın en işlek yerlerinden birisidir. Kaleiçi'ni gezmek istiyorsanız mutlaka dönüp dolaşıp geleceğiniz yerlerden birisidir. Limanda yer alan teknelerle kısa bir tura çıkarak Düden Şelalesi'ni görebilirsiniz. Buna ek olarak burada yemek yiyebilir veya hatıra bir şeyler bulabilmek için hediyelik eşya satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

 

 

4. Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı Antalya'nın önemli simgelerinden sadece biridir. Eski meydana oldukça yakın olduğundan ve en işlek caddelerden birinde yer aldığından bu tarihi yeri görmeden geçmek imkansızdır. Hadrian Kapısı, Roma İmparator Hadrian adına inşa edilmiş bir zafer kemeridir.

Bu anıtın hemen hemen tamamı (destek sütunları hariç) beyaz mermerden yapılmıştır. Üzerindeki detaylar çok iyi korunmuş durumda olduğundan geçmişten günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Anıtın bulunduğu alan son derece yoğun olduğundan burada yapacak başka şeyler de bulabilirsiniz.

 

 

5. Faselis Antik Kenti

Faselis doğal güzellikleri ve anti kenti ile ön plana çıkan bir yerdir. Burası eski bir Likya kentidir. Antalya'nın en değerli yerlerinden birisi olması eşsiz doğası ile açıklanabilecek bir durumdur. Faselis'te ören yeri, su kemeri, agora, hamamlar ve antik tiyatro gibi tarihi kalıntılara rastlayabilirsiniz.

Burası antik dönemin en önemli liman kentlerinden biridir. Faselis, Kuzey Limanı, Savaş Limanı ve Güney Limanı olmak üzere üç farklı limana ev sahipliği yapmaktadır. Görebileceğiniz en değerli tarihi kalıntılar ise Savaş Limanı ile Güney Limanı birbirine bağlayan caddenin iki yanında yer alır.

 

 

6. Aspendos Tiyatrosu

Aspendos, Türkiye'nin en değerli Greko-Romen kentlerinden biridir. Oldukça iyi korunmuş tiyatrosu dünya çapında tanınan tarihi miraslardan biridir. Tiyatro çok iyi korunmasına rağmen antik şehrin kalıntılarının çoğu yıkılmış durumdadır.

Antalya tatilinizde Aspendos Tiyatrosu mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden biridir. Antik kente giriş için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekse bile buna değer olacağından emin olabilirsiniz. Aspendos'un ihtişamlı tiyatrosunu ve tarihini öğrenmeden geri dönmeyi düşünmemelisiniz.

 

 

7. Perge Antik Kenti

Perge turistik açıdan pek keşfedilmemiş tarihi yerlerden biridir. Antik kent harap olmuş tapınaklar, sütunlar, Roma hamamları, Helenistik kapılar ve çok daha geçmişlere kadar uzanan akropol ile dopdolu bir yerdir. Antik kenti gezerken doğal rotayı takip etmeniz oldukça önemlidir.

Perge'yi ziyaret ettiğiniz zaman sadece tarihi kalıntıları görmüş olmazsınız. Buraya geldiğinizde Yunan ve Roma şehrini içten içe hissedebilirsiniz. Antik şehrin harabeleri çok değerli olduğu için pek çok insan bu antik kenti en kapsamlı ve karmaşık tarihi kentlerden biri olarak görmektedir.

 

 

8. Xanthos Antik Kenti

Xanthos Likya döneminin en önemli ve en büyük kentlerinden biridir. Uygarlığa başkentlik yapmış olan bu kent, Romalılar tarafından işgal edildikten sonra büyük bir yıkım gerçekleşmiştir. Romalılar kenti yeniden inşa etmelerine rağmen daha sonra gerçekleşecek olan Anadolu akınlarıyla kent sessizliğe bürünmüştür.

Likya Uygarlığı'nın başkenti olan bu antik şehir dikkat çeken ve oldukça karmaşık bir arkeolojik alandır. Kalıntılar arasında tiyatro ve birkaç sütun mezar ayakta kalmayı başarmıştır. Bununla birlikte kenti ziyaret ederken birçok iyi korunmuş mozaik ile karşılaşabilirsiniz.

 

 

9. Termessos Antik Kenti

Termessos kentin ihtişamını koruyan iyi korunmuş kalıntılara sahip bir antik kenttir. Buranın Türkiye'de en iyi korunmuş antik kentlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Antik kent deniz seviyeden yüksek bir noktaya stratejik olacak şekilde inşa edilmiştir.

Antik kente geldiğiniz zaman fark edeceğiniz ilk şey mükemmel manzarasıdır. Tiyatrodan Toros Dağları'na doğru baktığınız anda yakalayacağınız görüntüyü başka yerde bulamayabilirsiniz. Antalya tatilinizde gezip görebileceğiniz en önemli tarihi yerlerden birisi Termessos'tur.

 

 

10. Myra Antik Kenti

Myra, Demre yakınlarında bulunan tarihi kalıntılara sahip antik kentlerden biridir. Bir zamanlar Likya'nın başkenti olan bu yer aynı zamanda Noel Baba olarak anılan Aziz Nikolas'ın yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Antik kent birkaç tarihi kalıntı ile geçmişten günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Antik kentin içerisinde Greko-Romen tiyatrosu vardır. Bu tiyatroya kayalıklara oyulmuş dikkat çekici kaya mezarlar eşlik etmektedir. Ayrıca bu antik kenti ziyaret etmişken Aslan Türbesi veya Boyalı Türbe olarak bilinen yeri ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

 

 

11. Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik kenti tarihi kalıntıları keşfedilmiş olan antik kentlerin aksine henüz tam olarak keşfedilmemiş yerlerden biridir. Antalya'nın en güzel noktalarından biri olan bu kent aynı zamanda önemli bir tatil noktası olarak ön plana çıkmaktadır.

Antik kentte Roma ve Bizans dönemine ait pek çok eser vardır. Tapınak kapısı, tiyatro, güney nekropol, kuzey nekropol, giriş kompleksi, anıtsal liman mezarları ve agora gibi antik çağlardan günümüze kadar ulaşmış değerli yapılar vardır.

 

Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
FAVORİLERİM
  UYGUNLUK TAKVİMİ
  Müsait
  Dolu
  Ödeme Bekliyor
  Giriş-Çıkış
  REZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Saati :