Antalya'nın Meşhur Yiyecekleri

Denizi, güneşi ve plajları ile ünlü olan Türkiye'nin en önemli tatil şehirlerinden Antalya aynı zamanda zengin mutfağı ile bilinen bir şehirdir. Antalya'da yapacağınız tatiliniz sırasında bölgenin eşsiz yöresel yemeklerini tatmak isteyebilirsiniz. O halde tatmaya aşağıdaki lezzetlerden başlamalısınız.

 

1. Antalya Piyazı

Tatilinizi Antalya'da geçirecekseniz bu piyaz çeşidiyle sık sık karşılaşırsınız. Antalya'nın dışında ise bu piyazı bulabilmek çok kolay değildir. Antalya piyazı tahinli piyaz olarak da bilinir. Bu piyazı diğerlerinden farklı kılan tahin ile lezzetlendirilmiş olmasıdır.

Antalya piyazı hazırlanırken özellikle akşamdan bekletilmiş olan kuru fasulye kullanılır. Kuru fasulyelerin küçük taneli olması gerekir. Domates, yumurta, kuru soğan ve maydanoz piyazın içerisinde yer alan diğer ürünlerdir. Antalya piyazı için gerekli olan sosu hazırlamak ise tahin kullanılır. Tahin limon suyu ve elma suyu ile bir araya getirilir.

 

 

2. Enginarlı Girit Kebabı

Antalya tatiliniz sırasında tanışacak olduğunuz mükemmel bir lezzettir. Adından anlaşılabileceği üzere enginarlı Girit kebabı Yunanistan adalarından Antalya'ya gelmiş bir yemektir. Bu yemeği özel kılan kebabın enginarla desteklenmiş olmasıdır.

Enginarlı Girit Kebabı iki farklı çeşitte olabilen bir yemektir. Köfte ile yapılmış olanını yediyseniz maalesef çok şanslı değilsiniz demektir. Çünkü bu kebabın orijinal halinde kuşbaşı et kullanılır. Yemeğin içerisinde yer alan soğanın ise taze soğan olması son derece önemlidir.

 

 

3. Kaburga Dolması

Kaburga dolması Antalya tatiliniz sırasında karşınıza çıkacak en cezbedici etli yemeklerden biridir. İç pilavının lezzetini başka bir yemekte bulabilmek neredeyse imkansızdır. Bu lezzeti öne çıkaran bir diğer önemli katkı ise kaburganın üzerine sürülen yoğurttur.

Kaburga dolmasının içerisinde bol baharatlı bir iç pilav yer alır. Sofraya konulduğu andan itibaren iştah kabartır çünkü görünümü oldukça heybetlidir. Et seven biriyseniz ve yöresel bir lezzet arıyorsanız ilk tercih etmeniz gereken yemeklerden birisi kaburga dolmasıdır.

 

 

4. Düğün Çorbası

Çorbasız bir tatil düşünülemez. Düğün çorbası Antalya sofralarının vazgeçilmez çorbalarından biridir. Bol sarımsaklı, tavuklu ve yoğurtlu olan bir çorba içinizi ısıtabilecek güzelliktedir. Genellikle çok katılımlı buluşmaların ve görüşmelerin lezzeti olsa bile yolunuz düşmüşken tadına bakmayı unutmamalısınız.

Düğün çorbası çok çeşitli türde olabilmektedir. Tavuk etinin kullanıldığı klasik versiyona ek olarak kuzu etinin kullanıldığı versiyonu da bulunmaktadır. Ayrıca nohudun ve köftenin dahil edildiği bol salçalı bir türü daha vardır. Bu çorbayı ilk defa içecek biriyseniz önceliğiniz kuzu veya tavuk etli versiyonu olmalıdır.

 

 

5. Biber Frigya Dolması

Adı bir garip olsa bile bölgenin en ilgi çekici yemeklerinden birisidir. Biber Frigya dolmasını daha önce duymamış olabilirsin. Aklınıza içli köfteyi getirecek olursanız aslında nasıl bir şey olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Bu yemeğin özellikle büyük boy dolmalık biberle hazırlanmış olması son derece önemlidir.

Bu lezzet içli köfteden ayıran en önemli farklılık bulgur içermemesidir. Biberlerin içine dana etinden elde edilmiş kıymalı harç konulur. Ardından biberler un ve yumurtaya bulanarak kızartılır. Bu müthiş yöresel lezzetin tadına baktıktan sonra onu geleneksel sofranızın bir parçası haline getirmeyi düşüneceğinizden emin olabilirsiniz.

 

 

6. Cive

Sebze yemeklerine meraklı biriyseniz iştahınızı kabartacak olan en önemli yemeklerden birisidir. Cive pirinçli veya bulgurlu olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanan bir lezzettir. Hazır hale getirildikten sonraki hali bir mezeyi andırsa bile aslında ana yemektir.

Cive yemeği için fesleğen olmazsa olmaz içeriklerden biridir. Yumuşak domates, sivri biber, soğan ve sarımsak ise bu sebze yemeğinin diğer parçalarıdır. Cive yemeğinin hepsinden farklı olarak patlıcanlı bir versiyonu da vardır. Ancak yöresel bir lezzet olarak domatesli versiyonundan şaşmamalısınız.

 

 

7. Alanya Bohçası

Antalya yöresinin çok yönlü yemeklerinden biridir. Krep hamuruyla hazırlandıktan sonra içerisi harç ile doldurulur. Harcın ne olacağı bohçanın ne zaman tüketileceğine bağlıdır. Örnek vermek gerekirse Alanya bohçasını kahvaltıda tüketecekseniz içinde peynir olmalıdır.

Alanya bohçasını kahvaltıda tüketecekseniz peynir konusunda seçici olmalısınız. Klasik beyaz peynir yerine ona tam anlamıyla lezzetini veren lor peyniri ile yapılmış olanları yemelisiniz. Akşam öğünü için hazırlanmış Alanya bohçasının içerisinde peynir yerine et vardır. Bohçanın bu hali biraz daha ağırdır.

 

8. Gökçesu Pilavı

Gökçesu pilavı bol malzemeleri yemek denilince akla gelen lezzetlerden biridir. İçerisinde yok yoktur. Antalya'ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tadına bakmanız gereken bir yemektir. Tam lezzetini alabilmek için Osmancık pirinci ile yapılmış olanların tüketilmesi önemlidir.

Gökçesu pilavı klasik pilavlardan çok daha farklıdır. İçerisinde nohut, maydanoz, dereotu ve havuç yer alır. Bununla birlikte çok az miktarda şeker ilave edildiğini unutmamak gerekir. Bu pilav lezzetiyle ön plana çıkan yemek arayanları mutlu edebilecek bir yemektir.

 

 

9. Sedik Aşı

Antalya'nın yöresel lezzetlerinden bir diğeridir. Onun için klasik şifa çorbası tanımlamasını yapmak çok daha doğrudur. Çorba hazırlanışı dolayısıyla biraz acı tada sahiptir. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal çözümlerden biridir.

Bu çorbanın içerisinde biraz bulgur ve biraz soğan yer alır. Çorba tavuk suyuyla desteklenir ve acı biberle taçlandırılır. Hastalanmamak için birebir çorbalardan biridir. Tatilde şifa kapmış durumdaysanız mutlaka bulup içmelisiniz.

 

 

10. Bergamot Reçeli

Kokusu ile adeta sizi büyüleyecek olan bergamot ağacı meyvesi aynı zamanda tadıyla damak lezzetinize katkı yapabilecektir. Esasında bergamot reçeli meyvenin kabuğundan yapılır. Antalya'daki tatiliniz sırasında bir yerde kahvaltı yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak bu reçelin olup olmadığını sormalısınız.

Bergamot reçeli enfes tadı ile kahvaltınızı çok daha leziz bir hale getirecektir. Çayın yanında tüketilebilir olan bu lezzet kokusuyla dahi sizi etkilemeyi başarabilecektir. Bergamot reçelinin sade hali ve karanfille desteklenmiş hali vardır. İlk tercih her zaman sade hali olmalıdır.

 

11. Taş Kadayıf

Taş kadayıf yöresel ve aynı zamanda leziz tatlılardan biridir. Bazı yerlerde Arap kadayıfı olarak adlandırılan bir tatlıdır. Çay ile birlikte tüketildiği zaman damak keyfinizi iki katına çıkarabilme potansiyeline sahiptir. Şerbetli tatlı sevenleri mutlu edebilecek bir yemektir.

Taş kadayıf adının tam zıttı bir yapıdadır. Hamuru yumuşacıktır ve içerisinde ceviz vardır. Hamurun üstüne dökülmüş şerbet daha sonradan aralarına katılacak olan Antep fıstığının ve kaymağın habercisi gibidir. Antalya tatilinde canınız tatlı çektiğinde yöresel olarak ilk tercihiniz kesinlikle taş kadayıf olmalıdır.

 

 

12. Finike Muz Tatlısı

Finike muz tatlısı Antalya ve çevresine özgü bir tatlıdır. Özellikle meyvelerden yapılma tatlılardan hoşlananların seveceği türden bir lezzettir. Oldukça pratik bir şekilde yapılır ve tatlıya lezzet katan muzun üzerine dökülen portakal sosudur.

Antalya'da tatil yaparken yöresel tatlı tüketmek istediğinizde seçenekleriniz çok fazla değildir. Bunlardan en önemlisi Finike muz tatlısıdır. Yöre halkı bu tatlıya bayılmaktadır. Bu yüzden tatlıyı bulmak için büyük arayışlar içerisine girmenize gerek yoktur.

 

 

13. Toros Salatası

Toros salatası kendi doğasına özgü bir tada sahiptir. Tükettiğiniz zaman o doğal ve muhteşem lezzeti hemen yakalayabilirsiniz. Toros salatasının klasik versiyonuna ek olarak patlıcanla yapılmış versiyonu da bulunmaktadır. İlk defa tüketecekseniz klasikten şaşmamaya çalışmalısınız.

Toros salatasının içerisinde yok yoktur. Bol sebzeli olan bu pratik yemek vejetaryen olanları mutlu edebilecek bir yemektir. İçerisinde roka, nane, maydanoz, taze soğan, domates, sumak, acı toz biber ve nar ekşisi yer vardır.

 

14. Hibeş

Antalya mutfağının en önemli mezelerinden ve aynı zamanda soslarından biridir. Tahin ile limon suyunun bir araya gelmesiyle elde edilir. Tabi burada sarımsak ve diğer baharatların rolünü atlamamak gerekir. Hibeş birçok yemeğin yanında tüketebilecek güzel bir mezedir.

Hibeşi sos olarak tüketmek istiyorsanız onu makarnanın üzerine dökebilirsiniz. Dilerseniz hibeşi ekmeğinize sürerek de tüketebilirsiniz. Tahin, limon, sarımsak ve kimyon dörtlüsünün bir araya gelmesiyle yapılan bu sosu özellikle kahvaltıda kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

 

15. Kabak Çiçeği Dolması

Kabak çiçeği dolması aslında Antalya'ya ait bir yöresel lezzet değildir. Bu yemek tüm Akdeniz'in ve Ege'nin yöresel lezzetidir. Bu yemeğin hazırlanışı biraz zahmetlidir. Çünkü kabak çiçeklerinin yırtılmaması için epey dikkatli olmak gerekir.

Akdeniz'e özgü bir yemek tüketmeden dönmek istemiyorsanız mutlaka bu yemeğin tadına bakmalısınız. Kuru soğan, zeytinyağı, domates, pirinç, dereotu, kuru nane ve karabiberin bir araya getirilmesi ile elde edilen bu lezzetin tadına doyamayacaksınız.

 

 

Anasayfa
Telefon
Whatsapp
WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Gece Sayısı0 Gece
  • Konaklama Tutarı0 Gece
  • Kısa Konaklama Ücreti0₺
  • İndirim Tutarı0₺
  • Toplam Tutar0₺
  • Ön Ödeme0₺
  • Giriş Ödenecek0₺
  • Hasar Depozitosu