20.09.20195318 Görüntüleme
Fethiye Ölüdeniz Rehberi

Antik Tatil Yeri Fethiye

Fethiye Milattan Önce 4. Yüzyıla kadar uzanan derin bir tarihi geçmişe sahip bir turizm cenneti olarak karşımıza çıkıyor. Antik yerleşim yeri olmasından dolayı bölgede çok sayıda tarihi önemi olan eserler bulunmaktadır. Antik dönemden günümüze kalan en görkemli eser; Hermapias’ın oğlu Amintas için inşa edilmiş olan tapınak kaya mezarıdır. Yine Helenistik döneminde yapılan Telmessos Tiyatrosu dönemin izlerini yansıtmaktadır. Likyalıların hüküm sürdüğü dönemde Aydın Ülke anlamını taşıyan Telmessos adıyla anılan Fethiye; Ortaçağ Döneminde Uzak Diyar anlamına gelen Meğri adıyla da anılmıştır. Bölgede antik döneme ait kaya mezarları ve lahit mezarlara rastlamak mümkün olmaktadır. 1284 yılı itibariyle Menteşeoğulları Beyliğinin yönetimi altına girmiş olan Fethiye; 1424 tarihi itibariyle de Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. 

Bir Akdeniz Kenti Fethiye

Muğla ilinin doğusunda yer alan Fethiye; kuzeyinde Denizli ve Burdur, batısında Akdeniz, doğusunda Antalya ve kuzeybatısında Dalaman olan turistik bir bölgedir. Tam anlamıyla Akdeniz kenti olan bu turizm cenneti; ülkemizin en önemli turizm beldeleri arasında yer almaktadır. Muğla kent merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Fethiye; kolay ulaşılabilir olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

Fethiye’nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Ölüdeniz, Saklıkent, Tlos, Karagedik, Zincirli Kavak, Patlangıç, Taşkaya ve Çatalarik, çok sayıda farklı alternatif seçenekle ulaşılabilir olan bölgelerdir. Bununla birlikte Şövalye ile Çalış adaları özellikle yaz aylarının başlamasıyla birlikte yoğun bir şekilde turist akımına uğramaktadır.

Bir Plaj Kenti Fethiye

Yeşil ile birlikte mavinin hemen her tonunu görebileceğiniz Fethiye; parlak güneş altında parıldayan çok sayıda plaja da ev sahipliği yapmaktadır. Fethiye’de bulunan başlıca plaj bölgelerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Gemile Plajı
 • Katrancı Koyu
 • Ölüdeniz Plajı
 • Oyuktepe Koyları
 • Kabak Koyu

Fethiye’ye yaklaşık olarak 9 km mesafede yer alan Gemile Plajı; doğal bir SİT alanı olduğu için tam anlamıyla bir açık hava müzesini andırmaktadır. Plajda mükemmel bir deniz keyfi yaşayacağınız gibi kendinizi tarihi bir gizemin ortasında da bulabilirsiniz. Plaj kenti olan Fethiye’yi gezmek isteyenler kalacak yer olarak Fethiye kiralık villaseçeneklerini değerlendirebilir.

Muhteşem denizi ve çağ ağaçlarıyla kaplı bir koy olan Katrancı Koyu; Fethiye’ye yaklaşık olarak 17 km mesafede yer almaktadır. Rahat ve konforlu bir tatil olanağı sunan Katrancı Koyu; gözlerden uzak bir şekilde tatil yapmak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Adeta Fethiye ile özdeşleşen bir bölge olan Ölüdeniz;2006 yılı itibariyle dünyanın en güzel plajı unvanını elde etmiş mükemmel bir tatil bölgesidir. Fethiye’ye yaklaşık olarak 9 km mesafede bulunan Ölüdeniz Plajı; sakin denizi ve huzur dolu plajıyla tatilcilere mükemmel bir tatil deneyimi yaşatıyor.

 

Oyuktepe Koyları mavinin en koyusunu sunabilen Fethiye’ye sadece 4 km mesafede yer alan doğal güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Bölgede Akvaryum, Turun Pınarı, Kuleli Boncuk, Aksazlar, Büyük ve Küçük Samanlık gibi plajların yer aldığı biliniyor.

Kelebekler Vadisi’ne oldukça yakın olan ve Fethiye’ye 31 km mesafede bulunan Kabak Koyu; sakinliğiyle ön plana çıkıyor. Tabiatla baş başa kalabileceğiniz Kabak Koyu; huzurlu bir tatilin adresi konumunda yer alıyor.

Fethiye 'de Gezilecek Yerler

Fethiye ziyaretçilerine çok sayıda farklı gezi rotası oluşturabilen bir turizm cenneti olarak karşımıza çıkıyor. Fethiye’de gezilecek yerlerin bazıları ise şöyle sıralanıyor:

Amintas Kral Mezarları

 • Kayaköy
 • Telmessos Amfi Tiyatro
 • Paspatur
 • Saklıkent
 • Kelebekler Vadisi

Tam anlamıyla bir turizm cenneti olan Fethiye; hemen her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti misafir eden ünü dünyaya yayılan bir turizm kentimizdir.

Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
FAVORİLERİM
  UYGUNLUK TAKVİMİ
  Müsait
  Dolu
  Ödeme Bekliyor
  Giriş-Çıkış
  REZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Saati :