Otobüs İle Kalkan'a Ulaşım

Otobüs ile Kalkan’a Ulaşım

Kalkan’a Kaş ve Fethiye’den direkt olarak ulaşımlar sağlanmaktadır. Kaş’a 20 dakikalık mesafede bulunan Kalkan bölgesi tabi ki çok sayıda turist çekmektedir. Kaş’a 27 kilometre ve aynı zamanda Fethiye’ye 80 km mesafede yer almakta. Kalkan’a diğer bölgelerden yine otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Kalkan Beldesine Diğer Şehirlerden Ulaşım

Diğer şehirlerle arası uzaklıklarına bakıldığında İstanbul 840 km, İzmir 410 km olarak ölçülmüştür. Kalkan’a ulaşım için Kumluca güzergahını da kullanabilirsiniz. Eğer Kalkan otobüslerine direkt sefer bulamazsanız, Antalya şehir merkezinden ya da Fethiye, Kaş gibi beldelerden otobüsle aktarmalı gelebilirsiniz.

Kalkan Nerede?

Kalkan ilçesi Antalya’nın batı tarafında yer almaktadır. Antalya ile Fethiye arasında bulunan bu yer, eşsiz ve sayısız güzellikleri barındırmasının yanı sıra tüccarlar için iyi bir yerleşim yeriydi. Mavi bayraklı koylarından Kalkan Koyu çok eskilerden beri doğal bir alan olarak kalmış ve günümüzde tatilcilerin dinlenmek için tercih ettiği alanlardan biridir.

Kalkan Gezi Rehberi

Kaputaş Plajı, Kalkan Halk Plajı, Patara Plajı gibi olağanüstü doğal alanları görmek istiyorsanız Kalkan tam size göre. Kaş’a bağlı olan bu bölge, önceden Likya Uygarlığının yaşamını sürdüğü bir bölgeymiş. Antalya ile Fethiye arasında Kaş bölgesine bağlı bir yerleşim yeridir. Kalkan tatil alanlarında doğal güzellikleri bulabileceksiniz ve doğa ile baş başa kalacaksınız.

Kalkan’da gezilecek yerler arasında Kalkan Antik Kentleri; Patara Antik Kentleri ve birçok mağaralar bulunmaktadır. Bunlardan Xanthos ve Letoon Antik Kentleri, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girip birçok kalıntı ve mezar izlerini de barındırmaktadır.

Kalkan’da Ne Yemekler Yenir?

Eğer Kaş bölgesine ve özellikle doğal güzellikleriyle ve kentin kalıntılarıyla büyüleyen Kalkan’a uğrayacaksanız balık ürünlerini tatmanızı öneririz. Karidesli ürünler, şaraplar ve etler çok başarılıdır. Başka bir tavsiyemiz de mezelerini tatmanız olacaktır. Kalkan’da çoğu yerde göreceğiniz Yunan restoranları stilinde birçok yerde de mezeleri bulabilirsiniz. Begonvilleriyle çevrili olan Kalkan Beldesi’nde Akdeniz mutfağına ve kültürüne dahil her şeyi bulabilirsiniz.

Kalkan Mahallesinin Tarihi

Çevresinde dağlık arazilere sahip ve Roma, Libya Uygarlıklarının yaşamış oldukları Kalkan, koylara ve antik kentlere sahip olan 3000 yıllık bir yerleşim alanıdır. İçerisinde kalıntılar olmamasına rağmen söylenenler ve antik kentler bunları göstermektedir. Türkler ve Rumların önceden bir arada yaşadığı alan olarak bilinirmiş. Kalkan mahallesinin önceden kullanılan adı ‘Kalamaki’ imiş, bu isim adını Rumlardan almış olup anlamı da ‘güzel bir yer’ demektir. Diğer bir taraftan önemli sayılabilen alanlardan biri de Patara bölgesi ve plajıdır. Likya Uygarlığının başkentliğini yapan bu alanda meclis binası vardı.

Kalkanda Yapılabilecek Öneriler

Yaz tatillerinde çokça tercih edilen Kalkan mevkiinde yapılabilecek tatil önerilerinden ilk sırada Kaputaş Plajı’na gitmek olacaktır. Plaj, Kaşa 5,1 km mesafede bulunup dik merdivenlerle inilen ve müthiş manzarasıyla turistleri çeken bir yerdir. Mavinin her tonunun rengini bu plajda göreceksiniz. Daha sonra ise Xanthos Antik Kenti’ne doğru yolculuğa çıkabilirsiniz, bu yolculukta sizleri antik yaşamın kalıntıları bekliyor. Likya’nın başkenti olan bu bölge eskideki uygarlık için vazgeçilmez bir alandı. Sütunlardan oluşan bu kent, mozaikler üstüne çakıllarla kaplı olan bölgelerden oluşuyor.

Kalkan Otelleri

Kalkan mevkii yılın 300 günü güneş almasıyla beraber çok tercih edilen tatil beldelerinden biridir ve bölgede birçok otel yer almaktadır. Yaz tatillerinde özellikle seyahat etmek isteyen bireylerin çok pahalı oteller nedeniyle villa ya da apart kiraladıkları gözlemlenmektedir. Kalkan kiralık villa ilanlarına bakarsanız siz de kendinize göre uygun fiyatlı evler bulabilirsiniz. Eğer tabii ki tatil yapmak için geldiyseniz kendi bütçenize göre otellere de bakmanıza fayda var.

Kalkan Günlük Etkinlikler

Turistlerin antik kent merakıyla geldiği Kalkan, Likya antik yolundan başlayan doğal güzelliğiyle Patara kentine ve birçok koylarıyla ilgi çekiyor. Turistler için düzenlenen birçok aktivite mevcuttur. Tekne turları, antik kent turları, at safari, kaputaş plajı gezileri gibi birçok etkinlikler mevcuttur. Kaş-Kalkan-Patara turlarıyla siz de bu beldeyi gezebilirsiniz.

Kalkan Plajları

Kalkan mavi plajlarıyla meşhur, büyüleyici bir belde olmakla birlikte içinde birçok plajı ve koyu barındırır. Kaputaş Plajı ilk sırada gelir ve bu plaj Dünyanın en ünlü plajları arasında yer alıyor. Dik kayalık merdivenlerinden inerken sizi büyüleyecek olan mavinin zarafetine hayran kalırsınız. Patara Plajı da antik kente ev sahipliği yapmıştır ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yer aldığı plajdır. Kalkan Plajı ise kum yerine çakıllarla dolu bir plajdır.

Anasayfa
Telefon
Whatsapp
WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Gece Sayısı0 Gece
  • Konaklama Tutarı0 Gece
  • Kısa Konaklama Ücreti0₺
  • İndirim Tutarı0₺
  • Toplam Tutar0₺
  • Ön Ödeme0₺
  • Giriş Ödenecek0₺
  • Hasar Depozitosu